Nasi przodkowie wierzyli, że cykle menstruacyjne kobiet odpowiadały cyklom Księżyca. Uważano, że owulacja przypadała w czasie pełni, a miesiączka w czasie pełnego zaciemnienia Księżyca, czyli nowiu. Wierzono, że życie w zgodzie z fazami Księżyca poprawiało zdrowie, wprowadzało do życia harmonię oraz minimalizowało stres i bóle menstruacyjne.
Współczesne badania potwierdzają wpływ Księżyca na cykle menstruacyjne. W jednym z takich badań przeanalizowano zapiski dotyczące menstruacji (czasu jej trwania i przebiegu) u 22 kobiet. Stwierdzono wówczas, że wszystkie trzy cykle księżycowe (syderyczny, lunacji, zwrotnikowy) wpływają na moment, w którym zaczyna się krwawienie miesięczne.
Cykl syderyczny to inaczej miesiąc gwiazdowy, który odnosi się do średniego czasu obiegu Księżyca wokół Ziemi. W przybliżeniu odpowiada 27 dniom i 7 godzinom.
Lunacja nazywana również, miesiącem synodycznym. Jest to czas pomiędzy kolejnymi nowiami Księżyca (gdy księżyc jest w cały w cieniu i znajduje się między Słońcem a Ziemią). Cykl lunacji (synodyczny) jest o ponad 2 dni dłuższy niż cykl syderyczny i wynosi w przybliżeniu 29,5 dnia.
Cykl zwrotnikowy inaczej miesiąc tropikalny, to czas przejścia Księżyca przez ten sam południk niebieski. Trwa on 27 dni i 7 godzin.
Większość kobiet synchronizowała swój cykl menstruacyjny z trwającym przeciętnie 29,5 dnia miesiącem lunacji. Był to średni czasem pomiędzy kolejnymi nowiami Księżyca, czyli okresami, gdy jest on w cieniu. Wówczas zwykle menstruacja miała miejsce w noc z nowiem lub tuż przed nim.
U części jednak, mimo że cykl miesiączkowy w dużym stopniu pokrywał się z lunacją, to menstruacja miała miejsce podczas pełni, a nie nowiu.
Ponadto zauważono, że ze względu na dłuższe noce oddziaływanie Księżyca na cykl miesiączkowy było silniejsze zimą niż latem. Stwierdzono również, że najsilniejsze było u kobiet młodszych i słabło wraz z ich wiekiem.
Ostatnim istotnym czynnikiem wpływającym na związek Księżyca z cyklem menstruacyjnym jest sztuczne światło. U kobiet, które były narażone na jego dłuższe oddziaływanie (np. praca do późna) naturalna synchronizacja cyklu menstruacyjnego z cyklem księżycowym zdecydowanie słabła.
Należy zatem wnioskować, że synchronizacja cyklu Księżyca z cyklem reprodukcyjnym kobiet to część naszej ewolucji, jednak rozwój cywilizacji i między innymi dostęp do sztucznego światła oraz zdolność do szybkiego przemieszczania się między odległymi miejscami na kuli ziemskiej wpływ ten znacząco osłabił.