Czy krew menstruacyjna jest brudna?

Czy krew menstruacyjna jest brudna

Cykl menstruacyjny przygotowuje organizm kobiety do ewentualnej ciąży. W trakcie cyklu błona śluzowa macicy, czyli endometrium, obrasta w dodatkowe warstwy. W ten sposób przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli do zapłodnienia nie dochodzi, górne warstwy błony macicy złuszczają się i pojawia się krew menstruacyjna.

Krew to tylko część płynu menstruacyjnego. Reszta to śluz szyjki macicy oraz złuszczona błona śluzowa (endometrium) w postaci skrzepów.  

Krew menstruacyjna zwana także miesięczną to taka sama czysta krew, która przepływa przez nasze serce czy płuca, dodatkowo jednak wzbogacona o substancje odżywcze, z których korzystałby zarodek, gdyby doszło do zapłodnienia. Substancje te pochodzą z endometrium, czyli błony macicy, które gromadzi podczas cyklu, a które złuszczają się wraz z krwią miesięczną.

Tak więc krew menstruacyjna nie jest brudna, a menstruacja to nie oczyszczenie się organizmu z toksyn, jej zadanie to zrobienie miejsca na nowy cykl i ewentualny nowy zarodek. Więcej informacji na temat krwi menstruacyjnej znajdziesz w artykule “Czy kiedykolwiek przyglądałaś się swojej krwi menstruacyjnej“.

Tagged ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *